Pasza objętościowa

Jeśli mówimy o wyżywieniu koni, to chodzi najczęściej o właściwe granulki, müsli lub mieszanki zbóż, skład
paszy treściwej jak i o optymalny stosunek tych produktów. Jednocześnie nie zważa się prawie wcale na wpływ paszy objętościowej.

Większość właścicieli koni nie docenia znaczenia doboru właściwej paszy objętościowej. Pasza objętościowa składająca się z trawy, siana, lucerny lub kiszonki powinna stanowić główną część racji żywieniowej. Fizjologia konia nastawiona jest na spożywanie małych porcji paszy objętościowej przez cały dzień. Dla dobrego trawienia ważne jest dostateczne przyjmowanie paszy objętościowej. Optymalny stosunek pomiędzy paszą objętościową i treściwą to taki, w którym udział paszy objętościowej stanowi 60 %.
Koń, który jest trenowany i karmiony zgodnie z tą zasadą nie będzie miał obwisłego brzucha. Dlatego warto karmić wystarczającą ilością paszy objętościowej.

Ponieważ pasza treściwa jest dobierana zawsze w zależności od rasy i dla każdego typu konia ważne jest wiedzieć, jakie składniki, np. witaminy, minerały, pierwiastki śladowe zawiera pasza objętościowa. Można wówczas odpowiednio dobrać paszę treściwą, tak aby pokryć całkowite zapotrzebowania. Pasza objętościowa bazą żywienia

Firma Hartog oferuje zrównoważony bilans pomiędzy paszą objętościowa i treściwą
pozwalający dopasować całkowite wyżywienie dla Państwa konia lub kuca.