Naturalne pasze treściwe

Pasza składa się z wody, węglowodanów, białek, tłuszczy, witamin i nieorganicznych składników.

Węglowodany

Węglowodany składają się z cukrów, skrobi i włókien. Enzymy zawarte w żołądku i jelicie cienkim powodują rozkład cukru i skrobi z węglowodanów. Proces ten dostarcza dużo energii. Jeśli żołądek i jelito cienkie nie mogą uporać się z dużą ilością cukru i skrobi, wówczas niestrawione przepływają do jelita grubego, gdzie uaktywniają się szkodliwe bakterie. Z tego względu ważne jest, aby proces ten przebiegał stopniowo i aby konie otrzymywały małe ilości cukru i skrobi jednocześnie.

Bakterie rozkładają w jelicie grubym konia materiał różnorodny pod względem budowy. Uwalniają się przy tym lotne kwasy tłuszczowe, które pobierane są przez krew i zużyte jako energia. Różnorodne pod względem budowy pożywienie zapewnia lepszą pracę jelit i lepsze przeżuwanie pokarmu przez koni. Poza tym dzięki urozmaiconemu pod względem składu wyżywieniu konie nie przytyją zbyt szybko i nie będą miały nadmiernego temperamentu. Bogate w włókna pożywienie ma wiele zalet.

Białka

Białka są „budulcem” organizmu. Biało jest szczególnie ważne dla źrebiąt. W kanale żołądkowo-jelitowym białko zamienia się w aminokwasy i azot. Pożywienie musi zawierać podstawowe aminokwasy. Są to: lizyna, metionina, tryptofan, leucyna, izoleucyna, treonina, walina, histydyna i fenylalanina. Pozostałe aminokwasy są wytwarzane przez samego konia.

Tłuszcze

Koń potrafi wykorzystać i pobierać roślinne węglowodany z cukrów, skrobi i włókien. Odbywa się to przede wszystkim w żołądku i jelicie cienkim. Tłuszcze dostarczają wiele energii, ale potrzeba wiele czasu, aby zamienić je w użyteczną energię. Poza tym należy przyzwyczajać konia do pożywienia bogatego w tłuszcz.

Witaminy

Witaminy A i betakaroten wpływają korzystnie na stan zdrowia i na płodność. Witamina D odgrywa ważną rolę przy trawieniu wapna i fosforu. Witamina E ma korzystne działanie na przemianę materii w mięśniach. Zielona pasza i zboża są bogate w witaminę E. Biotyna odgrywa ważną rolę w przyroście kopyt, skóry i włosów. W normalnych warunkach koń sam tworzy witaminę K, C i BKomplex, przy czym witaminy te odgrywają mniej ważną rolę w wyżywieniu.

Minerały

Minerały są bardzo ważne w dziennej przemianie materii konia. Wapno i fosfor mają ważną funkcję w wytwarzaniu się kości. Optymalny stosunek wapnia do fosforu wynosi u młodych koni 1,5 : 1, a dla dorosłych koni 2:1.